LIISA TARLEENA ÖHMAN

PALJON ONNEA

1.-30.10.2021

Liisa Tarleena Öhmanin näyttelyssä leikitellään onnen symboleilla ja hyvillä ennusmerkeillä. Merkkejä kantavat keraamiset hahmot, jotka eivät ehkä ensisilmäyksellä vaikuta onnellisilta tai onnekkailta. Pelokkuuden, uhmakkuuden ja uupumuksen seasta pilkistää kuitenkin lempeää kujeellisuutta, vilpittömyyttä ja toivoa. Ikkunanäyttelyn veistokset valoineen ja videoineen pyrkivät tuomaan kerroksen lohtua ja onnea lokakuun hämärtyviin päiviin.

"Olen taiteilijana kokeileva ja leikkisä. Yhdistelen mielelläni eri tekniikoita ja materiaaleja. Tutkin teoksissani usein yksityisiä tunteita ja paikkoja, rooleja ja tapoja. Työskentelyssäni pyrin oivalluksiin ja tunteen välittämiseen. Huumorilla, sanoilla ja arkisilla huomioilla on työssäni suuri merkitys.

Viimeiset vuodet olen työskennellyt erityisesti videon ja keramiikan parissa. Videoteokseni ovat usein performatiivisia ja hidastempoisia roolitutkielmia. Veistokseni ovat ihmismäisiä hahmoja, joiden nimet ja yksityiskohdat kertovat tarinaa. Keramiikassa minuun vetoaa materiaalin lempeys ja muovailtavuus sekä loppumattomilta tuntuvat mahdollisuudet. Videossa minua viehättää sen herkkyys paljastaa, ilmaista ja yllättää."

Liisa Tarleena Öhman on tamperelaisen Rajataide ry:n jäsen.

Taiteilijan verkkosivu

Tiedustelut teoksista:
liisatarleena@liisatarleena.com

Sivun teoskuva: Liisa Tarleena Öhman, lasitettu keramiikka, 2021

Galleria SEINÄ on Suomen Kuvataidejärjestöjen Liiton ylläpitämä ikkunagalleria Helsingin keskustassa, Töölössä. Galleria sijaitsee vilkkaasti liikennöidyn Mannerheimintien varrella, aivan joukkoliikenteen pysäkkien läheisyydessä. Galleria SEINÄ on avoinna kaupunkilaisille vuorokauden ympäri.

GALLERIA SEINÄ, MANNERHEIMINTIE 19 b, 00250 HELSINKI